Jak jsem prodal svůj byt v pohodě

Jak jsem prodal svůj byt v pohodě

48 / 100

Jak jsem prodal svůj byt v pohodě

Jak jsem prodal svůj byt v pohodě.

Není to tak dávno, jen pár měsíců kdy jsem prodal svůj byt prostřednictvím makléře a jsem absolutně spokojený. Ano, čtete dobře, jsem spokojený. Pokud vás to zajímá jak na to, čtěte dál, pokud vás pohoršuje, že jsem prodával prostřednictvím makléře, tak prosím již nečtěte, nebylo by to pro vás žádným přínosem.

Nejdříve chci konstatovat, že tento článek není žádný PR, ostatně to uvidíte sami, protože nezmíním žádnou realitní kancelář a ani žádného makléře.

Jak to vše začalo?

V měsíci květnu jsem se rozhodl, že prodám svůj menší byt v Praze o velikosti 2+k  v cihlovém domě v družstevním vlastnictví. Takové byty se někdy prodávají hůře.

Podal jsem si inzerát bez uvedení ceny a hned jsem měl mraky telefonátů od realitek. Byly mezi nimi i velké a obrovsky známe kanceláře, ale to jsem nechtěl. Ony totiž pracuji zkostnatěle, trvají na svém a nechtějí slyšet argumentaci.

Vybral jsem si jednu kancelář a domluvil si s makléřem prohlídku. Makléř přišel, docela normální kluk a hned začal, jak má již kupce (aniž by věděl cenu). Zarazil jsem ho se slovy, ať si tohle nechá pro někoho jiného, pokud chce tuto zakázku. On tedy přestal a začal se vyptávat. Já jsem chtěl po něm odhad ceny, za kterou by se byt dal prodat, on tedy povídá, že by to viděl na takovou cenu.

Zeptal jsem se ho, jestli na takovou cenu má kupce, chvíli přemýšlel a potom řekl, že možná má, ale neví to jistě. Navrhl jsem mu tedy obchod.

Prodej bytu v Praze

Můj návrh byl takový, že s ním podepíšu smlouvu a on mi zajistí prodej. Smlouva byla ale moje, jednalo se o mandátní smlouvu, kdy mě bude zastupovat v prodeji, sežene kupce a já mu za jeho úspěšnou službu vyplatím z ceny bytu provizi ve výši 5%. Nechci ale, aby mě volal a tlačil s cenou dolů, chci, aby prodal za cenu, kterou řekl a na které jsme se dohodli.

Makléř s tím souhlasil a za týden mi volal, jestli může udělat prohlídky. Pro mě to nebyl žádný problém. Nejdříve přišel můj makléř a asi za dvacet minut přišel nějaký jeho kolega, potom začali chodit zájemci a můj makléř a ten jeho kolega si s nimi povídali a provázeli je po bytě.

V jeden okamžik za mnou můj makléř přišel a ptal se mě, jak brzy se mohu vystěhovat a řekl mi, že má nabídku do svého kolegy a jeho klienta na částku o 250 tisíc nižší, zda bych ji vzal. Já jsem řekl, že ne, že chci cenu, na které jsme se dohodli. Kdyby byla nabídka nižší, tak nedostane ode mne ani korunu.

Druhý den mi můj makléř volal, že má kupce a to za cenu téměř jakou požaduji, jen je to o padesát tisíc méně, zda bych to vzal. Tak tomu já rozumím, to je slušná protinabídka, souhlasil jsem tedy.

Nebudu vám zde uvádět, co následovalo potom, ale makléř se jednoduše postaral o vše a já měl byt prodaný.

Proč jsem byl s ním tak spokojený?

No protože jednal podle mé smlouvy, jednal v mém zájmu a dokázal se spojit s dalším kolegou, byť z jiné a konkurenční kanceláře, který měl vážného zájemce.

Prostě pravidlo by asi mělo platit takové, že když chci prodat nemovitost, vezmu si makléře, udělám s ním mandátní smlouvu, ne jejich exklusivní smlouvu!!!, ale svoji, dám mu vydělat proč ne, ale chci výsledky a rychle, nechci se o nic starat….a to beru!

Ing. František Kadleček, Praha.

Comments are closed

Download document

Před stažením tohoto dokumentu zadejte svůj e-mail

Translate »

Compare