1. Prodej bez realitky * Reality Glovato Inzerce realit a nemovitostí
81 / 100

Prodej bez realitky, je pro některé vlastníky nemovitosti důležitá záležitost. Snaží se prodat byt, dům, inzerují všude možně a do svého inzerátu píšou, že nechtějí Rk. U některých majitelů je to opravdu zbytečné, mají potřebné znalosti, vědí co a jak a nebo mají ve své okolí člověka, který má právní vzdělání.

Prodej bez realitky může být ale také rozčarováním, proč? Protože jedni z prvních kdo bude volat na daný inzerát, budou právě realitní kanceláře, respektivě jejich makléři a budou se snažit vámi nabízený byt nebo jinou nemovitost “nabrat” do svého portfolia.

Občas se stane, že některý nepoctivý makléř zamlčí svoji skutečnost že je makéřem a tváří se jako zájemci, který má zájem pouze o prodej bez realitky. Dokáže si například pro lepší přesvědčení majitele, přizvat na prohlídku svého kamaráda, nebo přítelkyni a tváří se jako zájemce a nechce o realitce nic slyšet, naopak, reaguje pouze na prodej bez realitky.

Naštěstí takováto skutečnost není pravidlem, převážná část makléřů jsou upřímní a neschovávají se za nic. Když budou volat na prodej bez realitky, rovnou se představí jako makléři. Bohužel, s určitým “podvodným” jednáním, se každý občas potká, musí si ale uvědomit, že to určitě nemůže dopadnou dobře. Proto nastává situace, že někteří vlastnící se snaží zařídit a zkusit prodej bez realitky své nemovitosti a je jedno, jestli se jedná o byt, dům nebo jinou nemovitost, důležitá pro ně je prodej bez realitky. O makléři nechtějí ani slyšet.

Něco víc o makléři jako profesi

Co je to realitní makléř?

Realitní makléř je osoba, která zprostředkovává prodej či pronájem nemovitostí. Může se zaměřovat buď na rezidenční bydlení, nebo na komerční nemovitosti. Právní výraz pro tuto profesi je realitní zprostředkovatel.

Makléř musí splňovat vzdělání a to dle zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenské podnikání a splňovat podmínky podle zák. č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování. V živnostenském zákoně je stanoveno:

vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru, nebo. profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání – jinými slovy složení zkoušky u autorizované osoby.

Co říká zákon o živnostenském podnikání přesně?

V příloze č. 2 u vázaných živností, což realitní zprostředkování je, se uvádí:
Realitní zprostředkovánía) vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti vzdělávání Právo, Ekonomické obory se zaměřením na ekonomii, finance nebo marketing a obchod nebo v oblasti vzdělávání Stavebnictví se zaměřením na stavitelství nebo přípravu a realizaci staveb, nebo obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání,
b) vysokoškolské vzdělání v bakalářském programu, 1 rok praxe a absolvování mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona č. 111/1998 Sb. se zaměřením na nemovitosti organizovaného na státem akreditovaném ústavu,
c) vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru, nebo
d) profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání*)

Download document

Před stažením tohoto dokumentu zadejte svůj e-mail

Translate »

Compare