Moje zkušenost jako realitního makléře

Moje zkušenost jako realitního makléře

72 / 100

Moje zkušenost jako realitního makléře

Moje zkušenost jako realitního makléře. Happy real estate agent giving keys to a couple who is buying their new home.

Moje zkušenost jako realitního makléře a ja na Prodej bytu, prodej domu, bez realitky nebo s realitkou? Je tomu už pár roků, kdy jsem pracoval jako makléř a prodával ve své kanceláři nemovitosti. Přesně si pamatuji své těžké začátky na realitním trhu a prodej své první nemovitosti.

Všechno byla moje první zkušenost, učil jsem se, kde a jak inzerovat, jak nabízet nemovitosti, jak komunikovat a celkově vše až k výsledku směřujícímu k prodeji mnou nabízené nemovitosti.

Prodával jsem byty, domy, chaty, činžovní domy a taky jednou či dvakrát garáž. Zkušenosti to byly velké a hodně mě každý obchod naučil. Každý obchod měl svá specifika, která se lišila podle nemovitosti, podle prodávajících a kupujících, podle lokality a podobně.

Tenkrát v té době začínali některé portály na inzerování nemovitostí, jiné už byly zaběhlé, řešilo se hodně exportní rozhraní, to je software, který umožňuje realitním kancelářím exportovat své nabídky přímo na dané inzertní servery, aniž by museli zadávat nabídky ručně na každý server, řešilo se spousty dalších věcí, ale něco se moc nikdy neřešilo a o tom chci psát.

Setkal jsem se při své práci agenta i s dalšími agenty z různých realitních kanceláří, kteří nabízeli své získané nemovitosti a mnokrát jsme se domluvili na spolupráci. Nebylo to úplně špatné, ale nebylo to ani moc dobré, něco tomu chybělo.

Moje zkušenost jako realitního makléře. Jak makléř získá vaší nemovitost na prodej?

Práce makléře spočívá v takzvaném náběru nemovitosti. To si představte tak, že sedíte v kanceláři, projíždíte inzertní servery a  vybíráte si nemovitosti, kam budete volat. To, že je v inzerátu napsáno, že prodávající nechce RK, to vás nechává v klidu.

Víte, že musíte nějaké nemovitosti nabrat a tak voláte. Ti, kteří se za svoji práci nestydí, se do telefonu představí a řeknou, že jsou z té a té kanceláře. Je však spousty dalších makléřů, kteří vám budou tvrdit, že jsou přímými zájemci o koupi a že by chtěli nemovitost vidět.

Jedno však mají společné a to je to, že vám řeknou že „máme na vaší nemovitost kupce“. Ano, někdy se opravdu stane tento „zázrak“ a opravdu zájemce mají a hned vám nemovitost tomuto kupci prodají, častější je však to, že je to pouze smyšleno a není to vůbec pravda.

Moje zkušenost jako realitního makléře. Jak poznat poctivého makléře a jak nenaletět?

Začal bych asi takto. Za prvé a to je nejdůležitější, buďte velmi opatrní a nepodepisujte nic. Ani makléři ze známe realitní kanceláře, protože jedna kancelář, uvádí velmi ráda lidi v omyl.

Pro názorný příklad. Makléř vás kontaktuje s tím, že má na vaší nemovitost kupce a domluví si s vámi prohlídku. Dostaví se, objekt si prohlédne a dá vám podepsat smlouvu o výhradním zastoupení. Bude vám říkat, že vše zařídí za vás, a kdybyste právě nemohli, třeba z důvodu být v práci nebo byste byli nemocní, že vás může v obchodním případě zastoupit a podepsat za vás se zájemcem smlouvu.

Na to tedy pozor!!! Problém je v tom, že za vás může podepsat smlouvu o budoucí smlouvě kupní a ta bude tak pro vás závazná a vám nepomůže téměř nic, abyste se z toho dostali.

Znám konkrétně ze své právní praxe takový případ. Smlouva byla podepsána zastupujícím makléřem s kupcem, kterého prodávající znal již dříve a nemohl ho vystát, a k tomu ještě makléř snížil cenu prodávané nemovitosti.

Co následovalo, to si umíte představit. Tahanice, dohady až to všechno skončilo u soudu. A jak to dopadlo? No zatím nijak. Smlouva je platná, podpis na smlouvě také, zůstává tedy otázka toho, jak a za jakým účelem byla smlouva podepsána a zda se prokáže úmysl makléře, že chtěl prodávajícího podvést. Soud ještě po několika letech nerozhodl.

Kdybych dnes prodával nemovitost

Kdybych dne prodával nemovitost, obrátil bych se na realitní kancelář nebo ne, To je otázka. Pokud to vezmu tak, že já prodávám, tak vím, že já zaplatím za službu té kanceláře. Uhradím tedy makléři provizi za to,, že moji nemovitost prodá.

Pokud ji neprodá, nedostane ani korunu, pokud já si rozmyslím prodej ještě před podpisem smlouvy, nedostane opět makléř ani korunu.

Budu požadovat, aby makléř pracoval pro mě, je mi jedno,  jestli bude spolupracovat s dalšími makléři, kteří by třeba mohli mít opravdu kupce, já chci výsledek.

Budu chtít, aby mi makléř zařídil vše potřebné, od návrhu smluv u právníka až po advokátní nebo bankovní úschovu.

Budu chtít objednat stěhováky a zařídit přestěhování, zařídit přepis energií.

Co budu vyžadovat při prezentaci své nemovitosti na prodej je to, aby vše bylo plně profesionální, to je, že nebude makléř fotit moji nemovitost na mobil, ale nejdříve zařídí designera a vnitřek a okolí navrhne tak, aby nemovitost působila perfektně. Najme profesionálního fotografa, udělá a zajistí kvalitní inzerci, letáky a podobně.

Proč to vše?

Protože, pokud já platím makléře, tak chci kvalitu a profesionalitu. Neprofesionálních nabídek je na trhu víc než dost a já chci, aby má nabídka vynikla, jen tak mohu prodat.

Nebudu dávat makléři žádnou zálohu, dostane plnou provizi po uskutečněném prodeji. Pokud z toho sejde, nedám makléři nic. Je to riziko podnikání a s tím musí makléř počítat, ostatně provize nejsou pás stokorun, ale desítky a někdy i stovky tisíců, pokud je chce, musí se makléř respektive realitní kancelář snažit.

Vím, možná to zní dost tvrdě a nekompromisně, ale myslím si, že bylo už dost neprofesionality. Neprofesionální chování ze strany některých kanceláří a makléřů, zastíní ty, kteří to chtějí dělat správně a snaží se, jen je těžké se z bahna dostat na povrch.

Tak tedy za moji osobu ANO

Chtěl bych, aby moji nemovitost prodávala realitní kancelář, bylo by mi asi jedno jaká, ale určitě by se hrálo podle mnou daných pravidel, protože já platím, já  si určuji co a jak. Nesouhlasím s tím, aby provizi makléři platil kupující, to se mi zdá nefér.

Want to say something? Post a comment

Download document

Před stažením tohoto dokumentu zadejte svůj e-mail

Translate »

Compare